Behind the Door jdou proti proudu

Recenze 1/2017

Jazzové sexteto z Frýdku-Místku vydalo na podzim svou v pořadí již třetí desku s názvem Proti proudu. Najdete na ní skoro hodinu instrumentální hudby, která se nepodbízí a přitom si ji zamilujete hned na první poslech.

Po třinácti letech své existence dozrála kapela Behind the Door ve velmi originální projekt. Jejich tvorba čerpá snad ze všech zákoutí hudby. Nejčastěji jsou v ní slyšet inspirace jazzové, najdete tu ale i motivy odkazující na pop, folk a rock. Charakteristickým znakem skupiny je originálním souzvuk dvou dechových nástrojů – saxofonu a flétny.

Album Proti proudu obsahuje deset ryze autorských skladeb od jednotlivých členů kapely. Páteř desky tvoří kompozice bubeníka Matěje Drabiny pocházející z jeho roční studijní stáže v dánském Odense. A inspirace skandinávským jazzem je v nich téměř hmatatelná. Stejně tak jako Drabinova záliba v pětičtvrťovém rytmu.

Jednotlivé skladby jsou vlastně drobnými vnitřně strukturovanými a vypointovanými příběhy. Ať už jde o Drabinovu Válku nebo Song for Libhošť, kterou napsal baskytarista Lukáš Čunta jako poctu své rodné obci.

https://www.youtube.com/watch?v=ZN9Wp50JhCQ

Vrcholem Drabinových kompozičních experimentů je jednoznačně skladba Kůň. Jakési melodicko-rytmické puzzle odkazující na Svěrákův text k písni Když se zamiluje kůň.

Středobodem celého alba a prvkem, který všechny mikropříběhy spojuje, je pak skladba kytaristy Radima Přidala Píseň nohou. Ta přesně vyjadřuje to, co Behind the Door už 13 let vytvářejí a na co mohou být právem hrdí. Silná melodie a propracované aranže, které posouvají výrazný motiv nečekanými směry a mění tak celkový kontext.

Proti proudu je celkově velmi vyvážené a neuvěřitelně pestré album. Poslechnete ho celé doslova na jeden nádech. Tuhle kapelu se rozhodně vyplatí dál sledovat.

Proti proudu
Nahráno v srpnu 2016 ve studiu Na Orlí v Brně.
Zvuk, mix, mastering: Jan Košulič
Grafika obalu: Lukáš Horký
Celková stopáž 54:34

Behind the Door tvoří:
Ladislav Muroň – příčné flétny (tenorová a altová)
Ondřej Klímek – saxofony (tenor, soprán, Ewi Akai)
Adam Zbránek – piano, klávesy
Radim Přidal – kytary
Lukáš Čunta – baskytary, Moog
Matěj Drabina – bicí


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info