Černošský temperament otvírákem jazzového prosince

Tomáš Vrtek Kritiky 2015

První prosincový den se v brněnském klubu Stará Pekárna nesl ve znamení jednoho z večerů brněnského jazzového podzimu, a to přímo jeho největšího headlinera – téměř přesně po roce nám přijela zahrát jihoafrická černošská zpěvačka Melanie Scholtz. Vystoupení stejně jako loni nechyběl vtip, hloubka ani kreativita doprovodné kapely.
Tato zpěvačka je v Čechách a na Moravě velmi populární, o čemž svědčí fakt, že v loňském roce musel pořadatel pro obrovský zájem na poslední chvíli zrušit místa k sezení, což mělo za následek horší kontakt s publikem, na kterém si Melanie Scholtz velmi zakládá. Z výše napsaného tedy vyplývá, že letos byla v plánu vystoupení dvě, aby se tento nedostatek už neopakoval.
Hned na začátku bylo hlavním pořadatelem avizováno, že kdo přišel na dnešní koncert, mohl se těšit na více jazzový repertoár, druhý koncert o den později měl být zaměřen na jihoafrický folklor. I když kdoví, jak to bylo ve skutečnosti, protože mi účinkující po koncertě potvrdili, že na druhém koncertě zazní úplně stejný setlist, takže se dá z řečeného pochopit jistý obchodní tah a nalákání lidí i na druhý koncert, což v případě Melanie Scholtz rozhodně není na škodu.
Vystoupení začala zpěvačka sama jen za pomoci looperu, který ostatně hojně využívala a hned v prvním čísle dokázala, že její největší síla tkví v improvizaci. V první skladbě publikum přesvědčila, že se sem ráda vždy vrací a představila svou doprovodnou kapelu ve složení Tomáš Jochman piano, Lukáš Kytnar kontrabas a Václav Pálka bicí. Stejně jako loni hlavní páteř koncertu stála na skladbách z posledního zpěvaččina alba Our Time a na jejích improvizacích, případně tradicionálech z její domoviny v jazycích Zulu a Xhosa.
Hned v první skladbě Tickety tock trio předvedlo, jak je s hlavní hvězdou večera skvěle sehrané a že si tyto muzikanty právem vybírá na své koncerty po republice. Hned další nádhernou baladu Just to see you once again hlavně pro svou úžasnou hloubku a gradaci považuji za absolutní vrchol celého večera. Koncert byl i velmi multižánrový, jak dokázal hned následující jazzový standard I’m old fashioned či jakýsi tradicionál pouze s looperem nebo jedna z dalších balad pouze za doprovodu Jochmanova piana. Zpěvačka nešetřila mluveným slovem, o každé skladbě publiku poutavě vyprávěla, kdy, kde a za jakých okolností byla ta která píseň napsána a neopomněla zapojit i občasná česká slovíčka. Ve skladbě Love is the answer dokonce diváky energicky vyzývala ke společnému zpěvu, ale to už se koncert blížil do finále. Ještě jedna představovačka, poděkování a závěrečná vypalovačka v podobě skladby Can I, po které byl prostor ještě na jeden vokální přídavek, po němž se všichni zúčastnění rozešli spokojeně domů.

Melanie Scholtz quartet
1. 12. 2015
Stará Pekárna, Brno

Melanie Scholtz – zpěv, looper
Tomáš Jochman – piano
Lukáš Kytnar – kontrabas a baskytara
Václav Pálka – bicí


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info