Damien Hirst v Brně

srpen 2012 Michaela Banzetová Glosaria 2012

Pod již zmíněnou Fait Gallery totiž spadá ještě jeden výstavní prostor. Preview, jak zní název nové platformy (možno přeložit jako Náhled), sídlí v samém centru města na Dominikánském náměstí 10, naproti Špalíčku. Během otevírací doby, která je od úterý do soboty vždy od desíti dopoledne do šesti večer, je zde možné si prohlédnout díla mladých umělců, známějších i teprve začínajících. Ta opět pocházejí ze sbírek Igora Faita a jsou mezi nimi díla jak českých, tak i zahraničních tvůrců.

Tím se dostáváme opět ke zmiňovanému kontroverznímu britskému umělci. Koncem července proběhla v Preview obměna vystavených děl a přibylo sem i jedno, které nese Hirstův podpis. Jedná se o jeho známé dílo, seriografii For The Love of God. Objekt, který vytvořil v roce 2007, získal záhy nebývalou popularitu mezi širokou veřejností. Krom kontroverze, kterou vyvolal samotný fakt, že se jedná o pravou lidskou lebku, vzbudilo nebývalý zájem i její posázení tisíci diamanty. Krom nich je ale originál zdoben i nejvzácnějším kovem planety – platinou. Na objektu pracovali nejlepší a nejproslulejší šperkaři Londýna, a i sám Hirst dával opakovaně najevo, jak moc pro něj dílo znamená. To potvrdil i vytvořením serigrafií, kterých vydal omezený počet 1000 kusů, posypaných diamantovým prachem.

A právě jedna z nich je nyní k vidění i v Brně, v galerii Preview, spolu s díly dalších světově známých umělců: např. fotografií Carly Bruni (manželky bývalého francouzského prezidenta Sarkozyho) v blond paruce od Michaela Comteho nebo též tisku Basquiatova díla. Ani to však není vše. Ojedinělou instalaci spoluvytvářejí i díla současných českých umělců, jako je Petr Dub nebo Tomáš Bárta.

Proto neváhejte a přijďte tedy nahlédnout do prostor na dominikánském náměstí, kde je vždy co zajímavého objevovat. Vstup je samozřejmě opět zdarma.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info