Databáze profesionálního a amatérského divadla Drámo.cz

červenec 2012 Vojtěch Jiřiště Glosaria 2012

Databáze Drámo vznikla na podzim loňského roku jako internetový projekt, jehož cílem je podat ucelený přehled o současné české profesionální a amatérské divadelní scéně. Za vznikem projektu stojí Bc. Vojtěch Jiřiště – student Interaktivních médií a Managementu v kultuře na ÚHV Masarykovy univerzity a Jakub Jiřiště – student oboru Filmová studia na FF UK Praha. V redakci kromě nás působí ještě Adéla Mrázová, rovněž studentka Filmových studií, která má na starost sekci tanec. Databáze v současné době obsahuje více než tisícovku divadelních her ze 73 divadel. Zatím je zastoupena činohra, muzikál a tanec, opera a balet budou začleněny později. Rovněž se chystáme zaměřit i na inscenace uváděné v rámci divadelních festivalů. Do budoucna chceme navázat spolupráci s jednotlivými divadly a zkvalitnit tak obsahovou složku databáze např. doplněním programu inscenací a také se chystáme spustit program zvýhodněné nabídky vstupenek formou last minute, kdy by divadla mohla nabízet neobsazená místa za nižší ceny. Zatím působíme jako organizace dobrovolníků bez právní subjektivity, uvažujeme však o založení občanského sdružení a následném zapojení do dalších projektů spojených s divadlem, abychom mohli požádat o finanční podporu našeho projektu.

Nyní uvedu pár informací ke struktuře databáze. U každé inscenace jsou uvedeny základní údaje o tvůrcích, popis děje a herecké obsazení. Nejdůležitějším prvkem jsou komentáře a hodnocení inscenací. Dále jsou součástí databáze profily herců a tvůrců s biografií, profily divadel a divadelních souborů s přehledem repertoáru. Všechny prvky jsou společně propojené, aby procházení databází bylo pro uživatele intuitivní a přehledné. Obsah databáze je 2x týdně aktualizován, snažíme se průběžně doplňovat nové inscenace a stále se pracuje na doladění celého systému, který ještě není ve finální podobě.

Nedávno byla spuštěna dílčí část databáze zaměřená na amatérské divadlo. Neprofesionální divadelní spolky mají možnost zaregistrovat se do systému a vytvořit svůj profil s přehledem inscenací, hereckého souboru a programu představení. Ostatní uživatelé mohou tyto inscenace hodnotit a komentovat, čímž poskytnou divadelním spolkům zpětnou vazbu.

Budeme rádi, pokud se mezi čtenáři najde pár zájemců, kteří se zapojí do hodnocení a komentování inscenací, neboť počet aktivních uživatelů je stále velmi nízký. Zájemcům můžeme zveřejnit jejich příspěvky týkajících se divadelních festivalů a divadla obecně, pozvánky na divadelní akce apod. Pokud někdo píše recenze do šuplíku, rovněž je může na našem portálu prezentovat. Více informací poskytneme na emailové adrese info@dramo.cz nebo na webových stránkách databáze www.dramo.cz.

Bc. Vojtěch Jiřiště
redaktor a programátor databáze


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info