Ze Starého pivovaru nová Galerie

červen 2012 Michaela Banzetová Glosaria 2012

Ačkoliv je tedy výstavní prostor mladičký co do délky svého trvání, proběhlo zde již několik výstav. Pravidelně jsou zde prezentována nejen díla z rozsáhlé umělecké sbírky Igora Faita, ale v samostatném prostoru nazvaném MEM i díla mladých umělců. A to jak začínajících, tak i těch, kteří již získali nejedno ocenění a uznání ze strany odborné veřejnosti.

Takovou je například i umělkyně, jejíž nezaměnitelná díla ocenila mimo dalších i porota Ceny Jindřicha Chalupeckého. Unikátní, působivou instalaci Kateřiny Vincourové můžete při návštěvě galerie obdivovat nyní, po dobu trvání letních dní. Křehce působící konstrukce z různých galanterních prvků (zip, guma, kšandy) je protínána a napínána dřevěnými topůrky nebo sklenicí vody. Druhý, drobnější objekt je pak uschován v růžové síťovině připomínající dámské punčošky, která je zavázána žlutou mašlí. 

Výstava nese název Zapomenuto v paměti. Prostor jí věnovaný (MEM) navazuje na samotné jádro Fait Gallery, která je určena pravidelným ukázkám děl ze sbírky. Už sám název, Open (v pořadí druhý výstavní počin tohoto druhu), odkazuje k celkové otevřenosti a vstřícnému přístupu galerie. Široká veřejnost zde tak dostává možnost prohlédnout si díla ze soukromé sbírky, v které jsou zastoupeni umělci těch nejzvučnějších jmen od české moderny (Emil Filla, Antonín Procházka, Otto Gutfreund atd.) až po současné žijící klasiky (Karel Malich, Dalibor Chatrný, Václav Boštík a mnozí další). Malichova impozantní struktura s poetickým názvem Vznik mraků/ Bílí mrak je nyní i dominantou vstupního prostoru. Na své si ale přijdou i milovníci fotografie a umění obecně. Vítán je každý, a to od 13.00 do 18.00 ve středu a čtvrtek a v sobotu od dvou hodin do šesti. Vstup je samozřejmě zdarma.

Na závěr je nutné upozornit, že otevřením Fait Gallery na ulici Božetěchova 1 vznikl zároveň i nový výstavní prostor v samém centru moravské metropole s názvem Prewiev. O něm ale zase někdy příště.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info